Človek v tiesni - predsa v piesni

Zástupcovia CZ ECAV Lazy pod Makytou spolu s ďalšími účastníkmi si v plne obsadenej sále Poetického štúdia Domu kultúry na Kramároch v Bratislave 23. apríla pripomenuli 150. výročie narodenia básnika a národovca - rodáka z Lazov - Pavla Kokeša Kyčerského. Mottom večera bolo: Pokora, skromnosť znamená veľkosť ducha.

Autorom scenára a réžie o vzácnom, skromnom človeku, ktorý oral, sial, žal a písal, bol známy herec a pedagóg Juraj Sarvaš. Iniciátorkou a spoluorganizátorkou celého projektu bola Eva Gajdošová, rodáčka z Lazov pod Makytou. V umeleckom programe vystúpili aj poslucháči Fakulty dramatických umení v Banskej Bystrici a hudobná skupina z Lazov pod Makytou.

Úvod do života a diela predniesol spisovateľ Ján Rezník. Stretnutie obohatili svojou účasťou vzácni hostia, okrem iných aj pani Hudecová, manželka Kyčerského vnuka, ktorá spolu so svojím synom Jánom prišla kvôli tejto slávnosti až zo Švajčiarska.

Podujatie malo veľmi dobrý ohlas. Jeho význam spočíval i v priblížení života a diela tohto zaujímavého, originálneho, ale nedoceneného básnika z Lazov pod Makytou.

Peter Fabok | 6.6.2007

späť na kategóriu


Grafické spracovanie:Ladislav Menyhart